ACCA

Mój sposób na egzamin - Beata Rusinowicz

BeataRusinowicz

Beata Rusinowicz, Site Controller i Grzegorz Mączyński, CFO, oboje z Alstom Transport Polska w towarzystwie Marcina Sojdy, Przewodniczącego Rady Członków ACCA w Polsce. fot. Paweł Stradowski

 

Zapraszamy na rozmowę z Beatą Rusinowicz ACCA, Site Controllerem w Alstom Transport, od niedawna członkiem ACCA, która w czerwcu 2014 najlepiej na świecie zdała egzamin F9. 

 

Proszę opowiedzieć trochę więcej o swoim niezwykłym osiągnięciu egzaminacyjnym...

W czerwcu 2014 roku otrzymałam najlepszy wynik na świecie z egzaminu F9 (Financial Management). W związku z tym miałam zaszczyt zostać poinformowana, że zostałam Global Prizewinnerem

Aby spojrzeć na wyniki egzaminu z właściwej perspektywy trzeba wiedzieć, że w celu zdania egzaminu ACCA wymagane jest średnio ponad 50 punktów. Bardzo rzadko chwalę się sukcesem - wierzcie mi, jestem skromna - ale mogę z dumą powiedzieć, że otrzymałam 92 punkty! Nie było to dla mnie oczywiste. Muszę jednak przyznać, że jestem bardzo dumna z tego, że zdałam ten egzamin z tak wysokim wynikiem.

 

Czym się Pani zajmuje na co dzień?

Obecnie pracuję jako Site Controller w Alstom Transport, który jest światowym liderem w świecie infrastruktury kolejowej. Jestem również mamą dwójki dzieci - teraz w wieku 8 i 10 lat. Tak więc przygotowania do egzaminów ACCA wymagały z mojej strony zaawansowanej logistyki. Na szczęście jestem bardzo zorganizowana i bardzo dobra w planowaniu. Jako mama, jako student oraz jako pracownik na pełny etat musiałam być „wielozadaniowa”.

 

Skoro przygotowania do egzaminów ACCA to taki wysiłek, skąd pomysł i potrzeba, by się go podejmować?

Przygotowania do zdobywania kwalifikacji ACCA nie są łatwe; są to trudne egzaminy, ale dla mnie i mojego szefa - Grzegorza Mączyńskiego, Dyrektora Finansowego w Alstom Transport Poland, który zachęcił mnie do jej rozpoczęcia – właśnie ten trud i to wyzwanie zapewni najwyższe możliwe wyszkolenie i kwalifikacje. Myślę, że dla zawodu księgowego jest ważne, abyśmy byli ciągle stymulowani do osiągania najwyższych możliwych standardów.

 

Co w takim razie jest kluczem do sukcesu wg Pani?

Powtarzanie to dyscyplina, która jest czasami trudna, ale jestem bardzo oddana; pracuję ciężko, bo chcę zdać.

Podczas sesji Q&A na globalnym fanpage'u ACCA, na którą zostałam zaproszona do Londynu ktoś, kto miał już trzy próby zdania egzaminu F9 poprosił mnie o technikę zdania tego egzaminu - naprawdę rozumiem, skąd się to bierze i naprawdę utożsamiam się z frustracją spowodowaną brakiem sukcesu w zdawaniu. Powiedziałam wtedy, że egzamin F9 wymaga w 50% biegłości w obliczeniach i w 50% wiedzy teoretycznej. Trzeba uzyskać właściwą równowagę, a także spojrzeć na poprzednie egzaminy.

 

Jaką radę miałaby Pani dla studentów zdających egzaminy ACCA?

Moja rada jest następująca - nawet jeśli ktoś jest dobry w obliczeniach, to nie wystarczy, aby zdać. Dla mnie ważne jest, aby przejrzeć ostatnie pytania egzaminacyjne, aby znaleźć przedmioty z pisemnej części egzaminu, które występują dość często. Moja rada to, by ludzie spróbowali nauczyć się podstawowych definicji, aby być w stanie napisać dwa lub trzy zdania na każdy temat z programu nauczania. Praktyka czyni mistrza!

 

Czy Pani pracodawca odegrał jakąś rolę w przygotowaniu do egzaminów i w wyborze kwalifikacji jako takiej? 

Jestem przede wszystkim bardzo wdzięczna mojemu szefowi Grzegorzowi. To dzięki jego wsparciu i wsparciu Alstomu jako mojego pracodawcy byłam w stanie się uczyć, pracować i dążyć do osiągnięcia sukcesów zawodowych, których pragnę. Grzegorz poradził mi podjąć ścieżkę ACCA, a nie innej organizacji zawodowej, ponieważ kwalifikacja ACCA oferuje zarówno szeroki zakres, jak i głębię - inaczej mówiąc kompleksowe zrozumienie wiedzy, których inne kwalifikacje zawodowe nie posiadają.

 

Dziękuję za rozmowę!

16-11-2015