ACCA

Egzaminy ACCA

Egzaminy ACCA to kluczowy aspekt zdobywania kwalifikacji ACCA, zapewniający unikalny i ujednolicony w wymiarze ogólnoświatowym standard kwalifikacji. 

Egzaminy odbywają się w ramach czterech sesji w ciągu roku, w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu (zawsze: pierwszy pełen tydzień w danym miesiącu)

Na całym świecie jest ponad 400 centrów egzaminacyjnych - studenci ACCA mają pełną swobodę wyboru centrum, przy każdym zapisie na egzamin.

Nasze egzaminy odzwierciedlają złożoność procesów i zagadnień w pracy współczesnego specjalisty ds. finansów i podzielone są na dwa poziomy - Fundamentals i Professional.

Poziom Fundamentals stanowi wprowadzenie do technik rachunkowości finansowej i zarządczej i pokrywa wszystkie kluczowe techniczne aspekty pracy, których znajomości się oczekuje od finansistów. Poziom Fundamentals dzieli się dodatkowo na dwie kategorie: Knowledge, obejmującą egzaminy od F1 do F3 i koncentrującą się na wiedzy i zagadnieniach teoretycznych (choć przedstawianych w formie studiów przypadków, pokazujących jak w praktyce wygląda praca finansisty), oraz Skills, obejmującą egzaminy od F4 do F9 i skupiającą się na praktycznych technikach i umiejętnościach niezbędnych finansistom.

Poziom Professional to rozwinięcie tematyki poziomu Fundamentals o zaawansowane zagadnienia związane z zarządzaniem, raportowaniem, audytem czy podatkami. Obowiązkowe egzaminy na tym poziomie to: P1, P2 i P3. Dodatkowo, każdy student zdaje dwa wybrane egzaminy spośród P4 - P7.

  

 

Ważne zmiany w egzaminach ACCA od 2018 r:

 

  • na poziomie Fundamentals: w czerwcu 2018 egzaminy F5, F7, F8, F9 staną się egzaminami Session CBE, czyli zdawanymi wyłącznie w formie komputerowej, w ramach sesji ACCA. Dowiedz się więcej z artykułu na stronie accapolska.pl

 

  • na poziomie Professional: we wrześniu 2018 nowy egzamin Strategic Business Leader zastąpi dwa obecne egzaminy P1 i P3, a nazwa poziomu Professional zostanie zastąpiona nazwą Strategic Professional. Poziom ten będzie obejmował 6 egzaminów, spośród których każdy student będzie miał obowiązek zdać 4:
    1. dwa egzaminy Essentials (obowiązkowe): Strategic Business Leader oraz Strategic Business Reporting,
    2. dwa wybrane spośród 4 egzaminów Options (opcjonalnych): Advanced Financial Management,Advanced Performance Management,Advanced Taxation oraz Advanced Audit and Assurance. Dowiedz się więcej o tych zmianach na accapolska.pl

 

  • w nazewnictwie egzaminów: od sesji wrześniowej 2018 obecnie stosowane kody alfanumeryczne (np. F5, P7) zostaną zastąpione kodami literowymi - i tak dla egzaminu Advanced Audit and Assurance oznaczeniem nie będzie już P7 tylko AAA.Zobacz pełne zestawienie nazw przygotowane dla Ciebie w poręcznym dokumencie.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją na temat zmian w kwalifikacji ACCA na stronie internetowej >>