ACCA

2018 rok to dobry czas na zmianę pracy, szczególnie w finansach

Z raportu Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” wynika, że połowa zapytanych osób odczuła w 2017 roku poprawę swojej sytuacji zawodowej, ale 4 na 10 pracowników niestety nie. Jeśli znajdujesz się w tej drugiej grupie, warto wraz z nadejściem nowego roku pomyśleć o zmiany pracy. Tym bardziej, że wynagrodzenia proponowane finansistom podczas procesów rekrutacyjnych w 2017 roku wzrosły aż o 20% (Raport Płacowy Antal) i spodziewamy się utrzymania tego trendu również w 2018 roku. Świadome i przemyślane etapy procesu poszukiwania pracy nie tylko zwiększają szansę na sukces, ale również dodają pewności siebie oraz motywacji.

 

Nowy rok to czas, który wiele osób poświęca na podsumowanie mijającego roku. Rozpatrywane są porażki, sukcesy, podjęte decyzje i poziom zadowolenia z sytuacji, w której się znajdujemy. Jest to również doskonały czas na identyfikację potrzeb zawodowych oraz rozejrzenie się za środowiskiem pracy, które umożliwi lepsze wykorzystanie naszego potencjału oraz zaoferuje interesujące perspektywy rozwoju. Taka zmiana powinna zostać poprzedzona zrobieniem „zawodowego rachunku sumienia”.

 

Po pierwsze, zrób krok wstecz

Pierwszym niezwykle istotnym krokiem jest rozpoznanie obecnej sytuacji. Zidentyfikowanie czynników, które sprawiły, że myślimy o poszukiwaniu nowych możliwości zawodowych, pomoże wyostrzyć naszą uwagę na te elementy, które koniecznie chcemy zmienić. Dzięki temu unikniemy powielania znanych nam już negatywnych schematów. Jest to również cenna możliwość spojrzenia wstecz na doświadczenie zawodowe i podejmowane kroki, a co za tym idzie utwierdzenia się w decyzji o zmianie. Rozwianie wszelkich wątpliwości może okazać się motorem napędowym procesu – dodać odwagi i pewności siebie.

 

Po drugie, sprecyzuj swoje oczekiwania

Kolejnym etapem powinna być identyfikacja naszych oczekiwań względem nowego miejsca pracy oraz przyszłego pracodawcy. Jest to moment introspekcji i odkrycia potrzeb, których wcześniej nie byliśmy świadomi. Wszystko to pomoże w określeniu, co jest dla nas ważne w miejscu pracy, jakie warunki chcemy, żeby zostały spełnione oraz w jakim środowisku musimy się znaleźć, aby potencjał naszych możliwości został wykorzystany w pełni. Cennym wsparciem może się tu okazać rekruter znających realia rynku pracy, który będzie w stanie skonfrontować nasze oczekiwania i plany z rzeczywistością, a dzięki temu wskazać nam zarówno atuty, które posiadamy, benefity które nam się należą jak również sfery wymagające poprawy.

 

Po trzecie, daj się znaleźć w sieci

Kiedy znane są już pobudki do zmiany pracy oraz oczekiwania wobec nowej, czas na aktualizację wszelkich mediów, za pomocą których możemy nawiązać dialog z potencjalnymi pracodawcami. Pierwszym krokiem jest oczywiście odświeżenie naszego CV. Niezwykle istotne jest także uaktualnienie profili na profesjonalnych portalach społecznościowych tj. LinkedIn oraz GoldenLine. Są to media, na których rekruterzy poszukują wyjątkowych kandydatów do procesów rekrutacyjnych, które aktualnie prowadzą. Warto zatem, aby profil, na który trafią przykuwał uwagę oraz zawierał najważniejsze punkty naszej kariery i wykształcenia. Ponadto, jasne określenie celów zawodowych oszczędzi czas obu stronom oraz przedstawi nas jako osoby świadomie wyznaczające swoją ścieżkę kariery. Dzięki LinkedIn można również skorzystać ze zmiany prywatności naszego profilu, co powoduje, że rekruterzy widzą przy nim znak otwartości na zmiany, dzięki czemu łatwiej im dotrzeć do potencjalnych kandydatów.

 

Po czwarte, stwórz listę „z nimi chcę pracować”

Dokładny przegląd firm, które mogą okazać się atrakcyjnymi pracodawcami to niezwykle ważny krok. Dzięki świadomie wyznaczonym planom łatwo będzie sporządzić listę organizacji, które zajmują się obszarem działalności, który nas interesuje i dla których moglibyśmy stanowić cenny nabytek. Potem pozostaje już tylko skontaktowanie się z osobami zajmującymi się rekrutacją lub managerami działów, do których chcielibyśmy się dołączyć. Wiadomość, którą będziemy rozsyłać, powinna być profesjonalna, ale należy pamiętać o „ludzkiej twarzy” rekrutacji. Kontaktujemy się z realnymi osobami, które również przechodziły przez różne momenty w swojej karierze i miały kontakt z wieloma potencjalnymi kandydatami. Cenne jest nieszablonowe i szczere podejście w mówieniu o sobie, swoich mocnych oraz słabych stronach. W tym momencie oczywiście pojawia się pytanie, co zrobić, jeżeli natrafimy na osobę czy organizację, która nie docenia otwartości kandydatów. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy w takim razie rzeczywiście jest to miejsce, w którym chcielibyśmy się rozwijać i przebywać przez większość dnia.

 

Poza bezpośrednim, samodzielnym kontaktem z osobami decyzyjnymi w interesujących nas organizacjach, ogromnym wsparciem może również być nawiązanie kontaktu z rekruterem specjalizującym się w prowadzeniu projektów rekrutacyjnych w interesujących nas obszarach. Nawiązanie tego typu relacji sprawi, że będziemy na bieżąco z trendami na rynku pracy oraz będziemy mieli po swojej stronie profesjonalistę, który na co dzień zajmuje się promocją talentów w danej specjalizacji.

 

Po piąte, bądź na bieżąco z rynkiem pracy

W procesie poszukiwania pracy pomocne są ogłoszenia zamieszczane na stronach internetowych. I choć istnieje prawdopodobieństwo, że nasze CV zniknie w lawinie innych aplikacji, to obserwowanie tendencji rynkowych jest bardzo cenne. Pozwala na ustalenie obszarów, w których zapotrzebowanie na nowych pracowników jest w danym czasie największe, oraz kompetencji, które w konkretnych branżach są najbardziej pożądane. Daje to również szasnę na przemyślenie udziału w kursach lub szkoleniach, jeżeli widzimy, że niektóre z naszych kompetencji tego wymagają.

 

Z tych i wielu innych względów śledzenie ogłoszeń jest pomocne, natomiast uważność na pojawiające się oferty pracy nie musi od razu oznaczać samodzielnej aplikacji. Wyżej wspomniana relacja z profesjonalnym rekruterem sprawia, że gdy jedno z zamieszczonych ogłoszeń zwróci naszą uwagę, możemy zasugerować mu swoją kandydaturę oraz poprosić o bezpośrednią rekomendację naszej osoby. Warto jednak pamiętać, że w tym wypadku powinniśmy skorzystać z jednej lub drugiej opcji, nigdy z obu. Samodzielna aplikacja na ogłoszenia sprawia, że uniemożliwiamy zaprzyjaźnionemu rekruterowi przesłanie naszych dokumentów, ponieważ widniejemy już w bazie u jego klienta.

 

Proces poszukiwania nowej pracy może być stresujący i nerwowy. Często trzeba podjąć wiele prób, aby w końcu znaleźć się w wyjątkowym miejscu ze sprzyjającą atmosferą, ciekawymi ludźmi i możliwościami. Jednak każdy krok, który podejmiemy na drodze do sukcesu, jest osobistą wygraną z własną strefą komfortu. Otrzymanie szansy na wykorzystywanie doświadczenia i kwalifikacji zdobywanych przez większość życia, warte jest każdego wysiłku.

 

Sonia Podgórska, Associate Consultant, Antal Finance & Accountancy

12-01-2018