ACCA

Finanse potrafią kruszyć szklane sufity

Autorzy raportu prześledzili m.in. życiorysy 1086 osób zasiadających z zarządach spółek notowanych na londyńskiej giełdzie w indeksie FTSE 1000. Przeprowadzona analiza przynosi wiele ciekawych wniosków. Okazuje się, że spośród kobiet pełniących funkcję dyrektorów wykonawczych w badanych spółkach, aż 45 proc. posiadało wykształcenie finansowe. Ponadto, aż 65 proc. miało doświadczenie w obszarze finansów. To pokazuje, że praca w żadnym innym dziale - personalnym, sprzedażowym czy marketingowym – nie daje kobietom tak dużych szans na awans na najwyższe stanowiska w firmie, jak doświadczenie w dziale finansowym. Dla mężczyzn finanse nie są już taką trampoliną do najwyższych szczebli w firmach. Wśród dyrektorów wykonawczych jedynie 26 proc. mężczyzn ma wykształcenie finansowe, a 44 proc. ma doświadczenie w finansach.

 

 

- Finanse są dobrą drogą dla kobiet, by dostać się na najwyższe stanowiska i do zarządów spółek. To dziedzina, która opiera się na konkretach, wymaga więcej dokładności ale jednocześnie dużej wielozadaniowości, a takie cechy bardzo odpowiadają naszej płci - uważa Ilona Weiss, wiceprezes zarządu do spraw finansowych i operacyjnych w ABC Data, członek ACCA.

O tym, że finanse to świetne zaplecze dla kobiet-menedżerów świadczą też inne statystyki przytaczane w raporcie ACCA. Okazuje się, że spośród 47 przeanalizowanych rekrutacji kobiet na stanowiska w zarządach, większość kandydatek (57 proc.) posiadała doświadczenie związane z finansami.

 

Dlaczego finanse tak skutecznie pozwalają kobietom się wybić?

 

Jak twierdzą kobiety-dyrektorzy, z którymi autorzy raportu przeprowadzili pogłębione wywiady, zarządzanie finansami to na tyle specjalistyczna profesja, że płeć właściwie nie ma w niej znaczenia. Żeby poruszać się w obszarze finansów, potrzebna jest głęboka, techniczna wiedza. Kwestie osobowościowe schodzą tu na dalszy plan. Kobiety, które odniosły sukcesy w finansach, nie muszą więc walczyć ze stereotypami na temat różnic płciowych.

- Finanse są dziedziną bardzo wymierną, wymagają konkretnej, eksperckiej wiedzy. W finansach łatwiej jest ocenić rezultaty pracy, niż w takich dziedzinach jak choćby marketing czy administracja. Dlatego zdobyta wiedza i doświadczenie w finansach budzą zaufanie bez względu na płeć. Kobiety, mając status eksperta, stawiane są na równi z mężczyznami i udaje im się to wykorzystać - tłumaczy Katarzyna Ostap-Tomann, dyrektor finansów i kontrolingu w Cyfrowym Polsacie, członek ACCA.

 

"Męskie zarządy"?

 

Niestety, w Polsce zarządy firm nadal zdominowane są przez mężczyzn.

- Ze statystyk dotyczących naszych projektów rekrutacyjnych wynika, że kobiety są w zdecydowanej mniejszości jako kandydaci do pracy na najwyższych stanowiskach. Ta dysproporcja jest znacząca i zastanawiająca, bo stanowią one tylko jedną trzecia wszystkich kandydatów. Ostatecznie jeszcze mniej kobiet jest zatrudnianych, jest to około 20 procent - mówi Krzysztof Nowakowski, dyrektor zarządzający Korn/Ferry.

Dlaczego tak się dzieje?

- Doświadczenie i obserwacje podpowiadają mi, że kobiety są zdecydowanie mniej agresywne w zarządzaniu swoją karierą. Jest to zresztą zgodne z wynikami wielu badań, które robimy na ten temat. Wydaje się więc, że to same kobiety są powodem takiej sytuacji - po prostu brakuje im pewności siebie - tłumaczy Krzysztof Nowakowski.

 

Parytety? 

 

Pomysłem, choć kontrowersyjnym, na rozwiązanie tego problemu są parytety.

- Nie jestem ich zwolenniczką wszystko co sztuczne, prędzej czy później przynosi negatywne skutki- uważa Ilona Weiss.

- Jeżeli ktoś ma motywację i kompetencje do tego, by robić karierę i zasiadać w zarządach największych spółek, może osiągnąć to sam, bez sztucznych regulacji – dodaje Katarzyna Ostap-Tomann.

niniejszy artykuł jest elementem cyklu "Zarządzanie finansami", realizowanego przez ACCA Polska przy współpracy z dziennikiem Puls Biznesu.

KOMENTARZ

 

Magdalena Hernandez 

Dyrektor Zarządzająca ACCA Poland

--

Pozycja kobiet w biznesie jest słabsza niż mężczyzn i to jest fakt nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także i w Polsce. Kobiety znacznie rzadziej niż mężczyźni zajmują kluczowe stanowiska w firmach, a nawet jak tak się stanie, to są na nich gorzej wynagradzane.

Wydaje się jednak, że w finansach kobiety mają stosunkowo największe szanse na odniesienie sukcesu zawodowego i awansowanie na sam szczyt organizacji. Tu doceniana jest ich umiejętność pracy w zespole i dobra komunikacja. Przewagę nad mężczyznami daje im skrupulatność i rzeczowość.

Finanse to dziedzina oparta na faktach i wiedzy eksperckiej. Dzięki znajomości języka finansów, kobiety mogą rozmawiać jak równy z równym na każdym poziomie zarządczym, w każdej firmie. Wiedzę z finansów, szczególnie popartą kwalifikacjami zawodowymi i doświadczeniem trudno zakwestionować. Właśnie dlatego kwalifikacje takie jak ACCA, mogą okazać się kobietom niezmiernie pomocne w budowaniu ścieżki kariery. Dodatkowo posiadanie kwalifikacji ACCA wiąże się też ze znacznie lepszym wynagrodzeniem. Warto o tym pomyśleć.

 

Magdalena-Hernandez_large