O pracy zewnętrznego CFO, perspektywach dla outsourcingu w Polsce i roli ACCA w rozwoju zawodowym - w rozmowie z Izabelą Walczewską-Schneyder, FCCA, MBA, Założycielką i Partnerką Grupy Oryx.
Pani Izabelo, należy Pani do międzynarodowego grona członków i członkiń ACCA. Jak członkostwo w ACCA wspierało i wspiera Pani karierę zawodową?
Kiedy zaczynałam moją przygodę z ACCA to była nas dosłownie garstka – na egzaminy przychodziło kilkanaście osób zaczynających pracę w międzynarodowych firmach. Cenię sobie solidną wiedzę biznesową i finansową, którą zdobyłam dzięki ACCA i która bardzo często mi się przydaje w życiu zawodowym.
Zdobyłam również tytuł MBA w programie Oxford Brooks University w kooperacji z ACCA. To rozpoznawalne międzynarodowo dyplomy, które pomagają wrozwoju kariery w Polsce oraz za granicą.
Chcielibyśmy zapytać o Pani drogę zawodową, która jest bardzo ciekawa... Pełniła Pani funkcję CFO w takich korporacjach jak np. J. S. Hamilton, Benefit Systems SA czy Starcom. Kiedy i dlaczego powstał pomysł na zmianę drogi zawodowej i zostanie zewnętrznym dyrektorem finansowym na część etatu? Jakie są zalety takiej funkcji?
Koncept zewnętrznego dyrektora finansowego zrodził się z moich doświadczeń oraz obserwacji obecnych trendów w sposobie pracy. Pracowałam jako dyrektor finansowy na pół etatu, kiedy moje dzieci były małe i wiem, że jest to możliwe, jeśli pracodawca jest otwarty na takie rozwiązanie.
Pandemia dodatkowo zmieniła sposób, w jaki pracujemy i wprowadziła nowe elastyczne modele współpracy. Dla mnie oraz osób, które razem ze mną rozwijają koncept zewnętrznego CFO jest to idealne rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie naszego doświadczenia zdobytego w wielu różnych firmach. To elastyczny model, w którym jesteśmy partnerami dla właścicieli i zarządów, z korzyścią dla obu stron.
Jakimi trzema wskazówkami podzieliłaby się Pani z młodymi absolwentkami Finansów i Rachunkowości, które chcą mądrze i skutecznie zbudować swoją karierę?
Po pierwsze – inwestujcie w siebie, dbajcie o swój rozwój w każdym obszarze, może nawet przede wszystkim rozwój osobisty, szukanie spełnienia, celu i bycia w zgodzie ze swoimi wartościami. Dzięki temu można zbudować zdrową relację z pracą i odporność na stres.
Po drugie – budowanie dobrych relacji i sieci kontaktów. Pracodawcy i role się zmieniają a relacje zostają. Ludzie, z którymi pracowałam wiele lat temu często nadal mnie wspierają i inspirują.
Po trzecie – przygotowanie i otwartość na zmiany, szukanie nowych możliwości, próbowanie różnych prac, ról. Tylko poprzez próbowanie nowych rzeczy można się przekonać w czym jesteśmy dobrzy i co nam daje satysfakcję.
Czy biznes i organizacje potrzebują kobiet liderów?
Zdecydowanie tak! Jestem przekonana, że jesteśmy w okresie przemian i tradycyjne modele pracy oparte na hierarchii i władzy/sile przestają się sprawdzać. Coraz bardziej w biznesie liczą się miękkie umiejętności i holistyczne spojrzenie.
Z mojego doświadczenia wynika, że kobiety są bardzo dobrze zorganizowane a jednocześnie wykazują się empatią i zrozumieniem, wiedzą, że cel wcale nie uświęca środków a sposób w jaki coś robimy jest często ważniejszy od krótkoterminowego sukcesu.
Jaki, według Pani, powinien być współczesny lider / liderka? W czasach gdy organizacje ibiznes muszą stawić czoła wyzwaniom, które stawia przed nimi zmienna i niepewna rzeczywistość…
Uważam, że współcześni liderzy mają dużą rolę i odpowiedzialność związaną z kryzysem klimatycznym i przemianami społecznymi, których doświadczamy. Powinniśmy starać się przede wszystkim zrozumieć naszą rzeczywistość i zmiany nas czekające a następnie działać na rzecz sprawiedliwej transformacji, która zaadresuje te wyzwania.
W szczególności dyrektorzy finansowi są odpowiedzialni za adresowanie ryzyk i planowanie strategiczne uwzględniające zmieniającą się rzeczywistość. Warto, żeby kwestie związane z odpowiedzialnym i zrównoważonym modelem rozwoju organizacji były dla nas najważniejsze – jesteśmy to winni następnym pokoleniom.
Od kwietnia 2022 jest Pani jednym z partnerów Grupy Oryx, spółki zrzeszającej grupę doświadczonych zewnętrznych dyrektorów finansowych. Jakie usługi świadczy firma?
Kompleksowo zarządzamy obszarem finansów jako zewnętrzny dyrektor finansowy w mniejszych i średnich przedsiębiorstwach, a dla większych projektowo wspieramy działy finansowe i nie tylko. Obecnie poszerzamy zespół o doświadczonych ekspertów z innych obszarów w szczególności HR, gdzie widzimy, że firmy mają wiele wyzwań i potrzebują doświadczonych ekspertów.
Do jakich klientów kierujecie propozycje współpracy? Jakie korzyści płyną ze współpracy z zewnętrznymi dyrektorami finansowymi?
Nasi klienci to przede wszystkim firmy właścicielskie średniej wielkości jak również startupy – zarówno polskie jak i zagraniczne – przede wszystkim pomagamy im w rozwoju ich biznesów.
W dużych spółkach realizujemy projekty związane z poprawą raportowania zarządczego, usprawnieniem procesów finansowych, HR i innych. Naszą przewagą jest duże i różnorodne doświadczenie naszych dyrektorów – nie tylko mamy dużą wiedzę biznesową, ale też wdrażaliśmy te zmiany w praktyce i potrafimy sobie poradzić w trudnych sytuacjach. Dzięki współpracy z nami nasi klienci potrafią lepiej zarządzać swoimi firmami, pomagamy im nie tylko operacyjnie, w codziennej działalności, ale też długookresowo w strategii. Pracujemy w elastycznym modelu łączącym najlepsze cechy etatu i zewnętrznego doradztwa.
Jakie perspektywy widzi Pani dla outsourcingu, zwłaszcza usług finansowych, w Polsce?
Ten obszar intensywnie się rozwija już od ostatnich kilkunastu lat i widzę wiele perspektyw dalszego rozwoju nie tylko dla dużych korporacji. Jako Grupa Oryx staramy się upowszechnić ten model do wszystkich firm. Dobrze przeprowadzony outsourcing funkcji wsparcia pozwala firmom na skupieniu się na najważniejszych kwestiach związanych z rozwojem ich produktów czy usług.
Na koniec chciałabym zapytać o świeżo uzyskany przez Panią dyplom Certified Mindfulness Meditation Teacher. Proszę nam opowiedzieć więcej o tych nowych kompetencjach.
Od kilku lat interesuję się pozytywną psychologią i ruchem Mindfulness. Poszukiwałam sposobu na lepsze radzenie sobie ze stresem, zachowanie spokoju w trudnych sytuacjach, bycie lepszym rodzicem i liderem. Zdobycie dyplomu pozwoliło mi na usystematyzowanie mojej wiedzy, pogłębienie osobistej praktyki oraz sprawdzenie się w roli nauczyciela medytacji – zdecydowanie polecam!
Już 10 minut medytacji dziennie przynosi pozytywne efekty, można to robić w każdej sytuacji, nawet bez dyplomu.
Dziękujemy za rozmowę!
BIO: Izabela Walczewska - Schneyder, FCCA, MBA. Założycielka i Partnerka Grupy Oryx. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu zespołami finansowym oraz działami wspierającymi (HR, administracja, IT, prawnicy) w spółkach z sektora usług B2B, IT i media oraz FMCG. Rozumie specyfikę pracy małych firm i dużych korporacji. Zawsze wspiera rozwój biznesu; zarówno na rynku polskim, jak i za granicą. Cechuje ją dobra znajomość wymogów dla spółek giełdowych, umiejętność współpracy z właścicielami i radami nadzorczymi.