O akredytowanych studiach ACCA, współpracy z wykładowcami i wartościach płynących z udziału w warsztatach dla akademików - rozmawiamy z Anną Pinchinat-Miernik, Business Relationship Manager, ACCA Northern and Eastern Europe
Na początku, przypomnij proszę czym są akademickie akredytowane programy ACCA. A jest ich obecnie ponad 50...
Anna Pinchinat-Miernik, Business Relationship Manager, ACCA Northern and Eastern Europe: Od wielu lat ACCA współpracuje blisko z najlepszymi uczelniami w Polsce i udziela akredytacji kierunkom finansowo - rachunkowym, dzięki czemu studenci mogą realizować program studiów, dostosowany do standardu ACCA. Studenci akredytowanych kierunków nabywają prawo do zwolnień z egzaminów w kwalifikacji ACCA. Takich zwolnień można otrzymać aż 9! Nie bez znaczenia jest fakt, że realizowanie studiów w formie akredytowanej i tym samym nabywanie prawa do zwolnień z egzaminów ACCA, nie wymaga od studentów żadnych dodatkowych opłat - jest po prostu wpisane w ścieżkę studiów.
Studenci rachunkowości i finansów mogą realizować programy akredytowane na tak prestiżowych uczelniach jak Uniwersytet Warszawski, Akademia Leona Koźmińskiego, SGH, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i wiele innych… Jakie korzyści przynosi uczelniom współpraca z ACCA ?
ACCA jest dla uczelni przede wszystkim prestiżem, za którym stoi największa i najszybciej rozwijająca się międzynarodowa organizacja, zrzeszająca specjalistów z zakresu zarządzania, finansów i rachunkowości. Największą dodatkową wartością dla uczelni w Polsce jest umiędzynarodowienie programu studiów, co potem przekłada się na atrakcyjność dyplomu i promocję samej uczelni.
Również na poziomie operacyjnym ACCA regularnie wspiera partnerskie uczelnie w zakresie udostępniania bezpłatnych narzędzi i zasobów edukacyjnych, które są bardzo pomocne w przygotowywaniu i realizowaniu zajęć w standardzie ACCA.
Czy mam dobre wrażenie, że najlepszymi “ambasadorami” ACCA na uczelniach są wykładowcy?
Tak! A my bardzo doceniamy wsparcie ze strony wykładowców przedmiotów akredytowanych ACCA na uczelniach a także ich wkład w przygotowanie zajęć oraz egzaminów według standardu ACCA, choć nie jest to łatwe zadanie! Dlatego jesteśmy z akademikami w bliskim, praktycznie codziennym kontakcie i przekazujemy im narzędzia, które mogą znacznie ułatwić pracę. Mam tutaj na myśli na przykład dostęp do specjalnego portalu z zasobami edukacyjnymi dla wykładowców ACCA, cykliczny e-magazyn dla osób przygotowujących do ACCA, możliwość bezpłatnego podejścia przez tutorów do egzaminu ACCA czy w końcu wydarzenia, takie jak warsztaty, webinaria, międzynarodowe konferencje online dla społeczności wykładowców ACCA oraz coroczne, stacjonarne warsztaty "Train the Academics", organizowane w Polsce. Warsztaty TTA są połączone z wydarzeniem networkingowym całej społeczności ACCA w Polsce, więc są świetną okazją do poznania znakomitych praktyków biznesowych.
W tym roku ACCA wyróżniło najbardziej zaangażowanych wykładowców. Opowiedz proszę o tym wyjątkowym wyróżnieniu.
No właśnie podczas ostatniego spotkania warsztatowo - networkingowego w Warszawie, przyznaliśmy wyróżnienia dla wykładowców, którzy od wielu lat wkładają serce i niezwykłą pracę w umożliwienie studentom zdobycia dodatkowych kwalifikacji ACCA i wspierają ich w ich ścieżce rozwojowej ACCA. Cieszymy się, że w czasie naszej czerwcowej gali mogliśmy tak uroczyście - w towarzystwie całej społeczności ACCA oraz naszych licznych partnerów - podziękować wykładowcom za ich zaangażowanie w pracę na rzecz włączenia praktycznej kwalifikacji zawodowej, jaką jest ACCA, w tok studiów akademickich. Jest to szczególnie ważne, ponieważ to ich zaangażowanie jest bardzo często dodatkowym zajęciem do codziennych obowiązków wykładowcy akademickiego. Jesteśmy im ogromnie wdzięczni za wysiłek i aktywne działania!
Wspomniałaś, że co roku ACCA Polska organizuje dla wykładowców z akredytowanych uczelni warsztaty “Train the Academics”. Na jakich zagadnieniach była skupiona agenda 2023?
Tegoroczna edycja była skupiona przede wszystkim na nowościach z obszaru narzędzi oraz zasobów edukacyjnych ACCA, dostępnych dla wykładowców i studentów. Prezentowaliśmy nową platformę szkoleniową oraz platforma egzaminacyjną. Akademicy mieli także okazję dowiedzieć się, jak mogą wykorzystywać nowe technologie, takie jak Chat GPT, aby jak najoptymalniej przygotować zajęcia ACCA dla studentów.
O co najczęściej pytają akademicy - uczestnicy warsztatów?
Najwięcej pytań dotyczy zazwyczaj przygotowywania egzaminów semestralnych według standardu ACCA a potem ich sprawdzania i oceniania. Jest to duże wyzwanie dla wykładowców, ponieważ dla każdej nowej grupy studentów muszą opracować 3-godzinny autorski egzamin w formacie ACCA, dokładnie sprawdzający wiedzę i umiejętności studenta w oparciu o cały sylabus.
W tym roku jedną z sesji poprowadziła Sonia Weston, FCCA, Education Partners Support Lead, ACCA. Jakiego tematu dotyczyła jej sesja?
To była wielka przyjemność gościć Sonię, która na co dzień pełni w ACCA rolę Education Partners Support Lead i zajmuje się m.in. opracowywaniem nowych materiałów dla naszych partnerów edukacyjnych. Sonia zaprezentowała wszystkie narzędzia edukacyjne, dostępne bezpłatnie dla wykładowców naszych akredytowanych uczelni, a także pokazała zupełnie nową i przełomową platformę szkoleniową, zawierającą pełne materiały przygotowujące do wszystkich egzaminów ACCA. Platforma jest udostępniana studentom ACCA bezpłatnie, ale będą z niej mogli korzystać również wykładowcy akredytowanych uczelni.
Co jest największą wartością warsztatów?
Warsztaty "Train the Academics" - dla wykładowców ACCA w Polsce - są już naszą wieloletnią tradycją. Czerwcowe warsztaty są świetną okazją do spotkania, integracji, wymiany doświadczeń a przede wszystkim pogłębienia wiedzy o kwalifikacji ACCA, jej rozwoju, wszelkich zmianach i nowościach.
Co w tych corocznych spotkaniach najbardziej lubisz Ty?
Zawsze cieszy mnie możliwość osobistego spotkania wszystkich osób, z którymi na co dzień współpracuję wirtualnie. Stwarza to okazję do zacieśnienia relacji i lepszego poznania się, co przekłada się na jeszcze lepszą współpracę.
Dziękuję za rozmowę!