O pozyskiwaniu finansowania z prywatnych i publicznych źródeł, innowacjach technologicznych w branży doradztwa finansowego, o praktycznym zastosowaniu wiedzy pozyskanej w czasie zdobywania kwalifikacji ACCA - rozmawiamy z Bartoszem Niedźwiedzkim, Partnerem oraz Chief Innovation Officer w EY Polska, CESA Tax & Law Innovation Leader, Członkiem ACCA.
Wspierał Pan zarówno duże, jak i małe organizacje w pozyskiwaniu finansowania ze źródeł prywatnych i publicznych. Czym się charakteryzują poszczególne źródła? W czym są podobne, a czym się różnią?
Bartosz Niedźwiedzki, Partner oraz Chief Innovation Officer w EY Polska, CESA Tax & Law Innovation Leader, Członek ACCA: Niezależnie od tego, czy mówimy o inwestycjach czy działalności badawczo-rozwojowej, rozsądne posiłkowanie się zewnętrznym finansowaniem to często doskonała możliwość przyspieszenia rozwoju danej organizacji. Podstawowa różnica wynika z ich dostępności i sposobu pozyskania. Finansowanie komercyjne charakteryzuje się większą elastycznością co do przeznaczenia środków, a proces jego pozyskania jest skorelowany głównie z sytuacją finansową przedsiębiorstwa.
Źródła pomocy o charakterze publicznym mają dużo bardziej zdefiniowany cel, na który są przyznawane. Wielokrotnie są dystrybuowane w ramach procedur konkursowych uruchamianych w określonych momentach. Niedogodności w tym zakresie rekompensuje jednak fakt, że mają one często darmowy i bezzwrotny charakter, co wielokrotnie przemawia na ich korzyść.
Wdrażanie innowacji oraz ich finansowanie jest Pana „konikiem”. W jakim stopniu technologie, z którymi ma Pan do czynienia w pracy finansisty, wpływają na wydajność i efektywność tej pracy? Jakie innowacje technologiczne w branży doradztwa finansowego pojawiły się w ostatnich latach?
Nie ma wątpliwości, że pełna automatyzacja zadań księgowych, płacowych i kontrolingowych jest już tuż za rogiem. Zaawansowane systemy do optycznego rozpoznawania znaków (tzw. OCR), boty, workflowy czy sztuczna inteligencja pozwalają nie tylko na skuteczną, dokładną ekstrakcję danych z dokumentów źródłowych. Umożliwiają również na kategoryzację i analizę, a także trafniejsze wnioskowanie.
Coraz mniej miejsca pozostaje więc na manualną obróbkę danych, a nasza uwaga będzie przesuwać się w kierunku wnioskowania i podejmowania decyzji biznesowych w obszarach, które do tej pory nie zawsze były kojarzone z rolą działów finansowych. Jednocześnie będziemy obserwować przyspieszającą migrację danych, które z firmowych serwerów przenoszą się coraz powszechniej do chmury, a ich źródłem często mogą się być chociażby technologie blockchain.
Za rozwój jakich obszarów jest Pan odpowiedzialny jako Chief Innovation Officer w EY Polska? Czy miałby Pan kilka wskazówek, co i jak pozwala wykonywać tę pracę skutecznie?
W EY odpowiadam za kwestie innowacji i inwestycji, które w naszej firmie rozpatrujemy w dwóch wymiarach. Pierwszy obszar to szeroko rozumiana transformacja wewnętrzna zmierzająca do poprawy efektywności realizowanych procesów. W tym zakresie wdrażamy szereg przedsięwzięć opartych zarówno o rozwiązania będące rezultatem własnych prac rozwojowych, jak również poszukujemy technologii zewnętrznych, wielokrotnie pochodzących bezpośrednio z ekosystemu start-upowego.
Drugi wymiar to ciągła praca nad nowymi rozwiązaniami dla naszych klientów, którzy oczekują od nas coraz szerszego wsparcia. Dziś wielokrotnie przybiera ono postać gotowych rozwiązań informatycznych lub szerokiego wsparcia technologicznego, które na stałe wpisało się w naszą ofertę. W obu wymiarach transformację opieramy na koncepcji otwartej innowacji, wykorzystując na szeroką skalę programy wewnętrznej przedsiębiorczości i ciągle rozbudowując ekosystem zewnętrznych partnerów. To oni dają nam dostęp do technologii, których rozwój wyłącznie na własne potrzeby nie byłby ekonomicznie uzasadniony.
Jak wyglądała Pana ścieżka rozwoju zawodowego przeplatana z przygodą certyfikacji profesjonalnej wspólnie z ACCA? Jakie jej efekty widzi Pan dzisiaj?
W EY Polska spędziłem już 16 lat i przez ten czas miałem okazje realizować swoje ambicje zawodowe w wielu obszarach: doradztwo w zakresie finansowania inwestycji i działalności innowacyjnej, szeroko rozumiane wsparcie dla start-upów, realizacja wewnętrznych programów innowacyjnych i inwestycyjnych. We wszystkich wskazanych obszarach wiedza z zakresu finansów, a także analizy biznesowej podstawą do działania. Prognozy finansowe dla nowych projektów inwestycyjnych, budowa equity story dla planowanego finansowania VC czy ocena projektów inwestycyjnych to przykłady sytuacji, w których wiedza zdobyta również podczas przygotowywania się do egzaminów ACCA znalazła swoje praktyczne zastosowanie.