Head of Controlling at Marie Brizard Wine & Spirits Poland (obecnie na urlopie wychowawczym), Członkini Rady Członków ACCA w Polsce, Członkini ACCA
Czy feminizm jest wciąż gorącym tematem do dyskusji w Polsce?
Myślę, że w świetle zaostrzania regulacji antyaborcyjnych feminizm zszedł nieco na dalszy plan. Coraz większe grono mężczyzn włącza się w dyskusję na ten temat, traktując wolność decyzji kobiet o własnym ciele jako podstawowe prawo do wolności.
Czy według Pani „szklany sufit” jest w Polsce rzeczywistością? Czy to tylko gorący temat do przyciągania uwagi użytkowników social mediów?
Jak najbardziej! Nadal istnieją branże i poziomy w organizacji, gdzie udział kobiet jest niewielki i nie wynika to z braku odpowiednich kandydatek.
Czy wierzy Pani, że niektóre zawody są czysto męskie lub czysto żeńskie?
Jest przewaga mężczyzn lub kobiet w niektórych zawodach (opieka nad dziećmi, osobami chorymi, księgowość, usługi), lecz nie stawiałabym granicy tak ostro.
Czy używa Pani zwrotów w rodzaju żeńskim (np. dyrektorka, kierowniczka) w korespondencji lub w czasie rozmów?
Zależy... częściej w mowie a na piśmie raczej Pani Kierownik.
Czy ma Pani wrażenie, że płeć żeńska może być czynnikiem ograniczającym przy poszukiwaniu pracy?
Tak, zwłaszcza na wyższych stanowiskach kierowniczych.
Jedną z barier na drodze do kariery, w przypadku kobiet, jest ich skromność i brak tzw. siły przebicia. Wynika to przede wszystkim z modelu wychowania „na grzeczną dziewczynkę”. Czy zgadza się Pani...
Tak, taki model wychowania trwa jeszcze w moim pokoleniu. Nasze dzieci mają już inny stosunek do siebie i myślę, że będą umiały lepiej walczyć o siebie. W mojej grupie wiekowej oczekuje się od kobiet, że to one będą rezygnowały z kariery na rzecz wychowania dzieci, jest większe przyzwolenie społeczne dla nieobecności w domu ojców niż matek.
Jakich kompetencji i umiejętności, Pani zdaniem, powinno uczyć się dziś dziewczynki?
Przede wszystkim powinno się budować poczucie własnej wartości i poczucie równości płci. Kompetencje społeczne, językowe i matematyczne zawsze będą ważne, ale to zależy od indywidualnych predyspozycji.
Jakie formy wsparcia ze strony firmy czy organizacji dla kobiet, ich awansu i rozwoju byłyby najbardziej pożądane?
Elastyczność, zapewnienie odpowiednio dobrej opieki medycznej, rowność szans w rekrutacjach, wyrównanie płac i benefitów w zależności od kompetencji a nie ambicji pracownika - to w firmach. Natomiast organizacje powinny lobbować i wskazywać na przypadki łamania praw kobiet i dyskryminacji oraz zapewniać pomoc prawną.
Czy zna Pani pracodawcę w Polsce, który wcielił wartość inkluzywności w życie organizacji w sposób praktyczny i wymierny?
Nie.
Jak bardzo środowisko zawodowe jest dziś przyjazne dla pracowników z dziećmi?
W większych zwłaszcza międzynarodowych organizacjach tak, znacznie gorzej jest w firmach małych i z polskim kapitałem.
Czy firmy oferują praktyczne wsparcie pracownikom z dziećmi? Jeśli tak, to jakie? I jakie inne formy wsparcia byłyby mile widziane przez pracujących rodziców?
Pakiety medyczne, elastyczne godziny pracy, dofinansowania z funduszu socjalnego… jednak nadal nie ma wystarczająco dużo zrozumienia dla pracujących rodziców, zwłaszcza wśród współpracowników niemających dzieci… może kampania społeczna?
Co Pani sądzi o tzw. sabbatical leave? Czy są szanse na wprowadzenie go do firm i organizacji, działających w Polsce?
Myślę, że to dobre rozwiązanie dla osób, które mają pomysł na to, jak go wykorzystać. Jednak nie sądzę, żeby polskie firmy były na wprowadzenie sabbatical leave gotowe.
Jak ważna jest dla Pani kariera zawodowa oraz praca? W skali od 1 do 10, gdzie 1 to wartość minimalna a 10 to maksimum.
7.5
Jeśli Pani celem byłoby podniesienie swojej wartości na rynku pracy, to poprawieniu jakiej umiejętności czy kompetencji poświęciłaby Pani najwięcej uwagi?
Umiejętność radzenia sobie ze stresem.
Czy czasem marzy Pani o pracy za granicą? Jeśli tak, to w którym kraju?
Pracowałam za granicą i chętnie bym do tego wróciła za jakiś czas - Francja, Dania, Holandia… Zwłaszcza, że bariera językowa nie jest dla mnie problemem.