Doradca finansowy Gekko Advisory Now, Członkini Rady ACCA w Polsce, Członkini ACCA
Czy feminizm jest wciąż gorącym tematem do dyskusji w Polsce?
Zdecydowanie tak. Nadal istnieje wiele stereotypów, dotyczących tradycyjnych ról oraz kariery zawodowej kobiet oraz mężczyzn. Stereotypy te wpływają negatywnie na rozwój zawodowy i osobisty kobiet.
Czy według Pani „szklany sufit” jest w Polsce rzeczywistością? Czy to tylko gorący temat do przyciagania uwagi użytkowników social mediów?
Uważam, że "szklany sufit" ma się dobrze w Polsce, czego dowodem są np. statystyki dotyczące zatrudnienia kobiet na stanowiskach decyzyjnych jak też poziomu wynagrodzeń.
Czy wierzy Pani, że niektóre zawody są czysto męskie lub czysto żeńskie?
Tak, co wynika z naszej biologii - mam tu na myśli zawody, wymagające dużej siły fizycznej tj. pracownicy produkcyjni lub magazynierzy. Jednak to też się zmienia w przypadku postępującej automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych i magazynowych, które będą wymagały bardziej nadzoru pracy robotów niż samej tylko siły fizycznej.
Czy używa Pani zwrotów w rodzaju żeńskim (np. dyrektorka, kierowniczka) w korespondencji lub w czasie rozmów?
Raczej nie, gdyż uważam, że zwrot pani dyrektor lub pani kierownik brzmi elegancko i podkreśla szacunek dla stanowiska kobiety, która je zajmuje. Wyrażenie dyrektorka jest bardziej potoczne, mniej eleganckie.
Czy ma Pani wrażenie, że płeć żeńska może być czynnikiem ograniczającym przy poszukiwaniu pracy?
Niestety tak - znowu ograniczają nas stereotypy kulturowe jak też wynikające z wychowania. Innym ograniczeniem są potencjalne przerwy w karierze zawodowej kobiet, które zajmują się wychowaniem dzieci i mogą mieć czasowo ograniczoną dyspozycyjność.
Jedną z barier na drodze do kariery, w przypadku kobiet, jest ich skromność i brak tzw. siły przebicia. Wynika to przede wszystkim z modelu wychowania „na grzeczną dziewczynkę”. Czy zgadza się Pani...
Tak to również jest bariera ograniczająca - nie byłyśmy często uczone mówić śmiało, własnym głosem, tylko przede wszystkim brać pod uwagę opinie i potrzeby innych osób. To powoduje marginalizację siebie, swoich pomysłów oraz potrzeb.
Jakich kompetencji i umiejętności, Pani zdaniem, powinno uczyć się dziś dziewczynki?
Takimi kompentencjami są: mówienie śmiało własnym głosem, asertywna i skuteczna komunikacja w środowisku zawodowym oraz pozytywne myślenie o sobie i własnych możliwościach.
Jakie formy wsparcia ze strony firmy czy organizacji dla kobiet, ich awansu i rozwoju byłyby najbardziej pożądane?
Potraktuję te formy wsparcia oddzielnie - ze strony firmy: doradztwo, szkolenia i coaching, dotyczący asertywności, profesjonalnej komunikacji oraz doceniania za dobrze wykonaną pracę np. w postaci pochwały czy maila.
Natomiast ze strony organizacji kobiecych: warsztaty i kluby wsparcia dla kobiet, które pozwolą im uwierzyć we własny potencjał i własną wartość.
Czy zna Pani pracodawcę w Polsce, który wcielił wartość inkluzywności w życie organizacji w sposób praktyczny i wymierny?
Nie znam.
Jak bardzo środowisko zawodowe jest dziś przyjazne dla pracowników z dziećmi?
Są to np. nowoczesne firmy branży Hi-Tech lub oddziały koncernów międzynarodowych, które oferują pracę w ruchomym czasie godzin.
Czy firmy oferują praktyczne wsparcie pracownikom z dziećmi? Jeśli tak, to jakie? I jakie inne formy wsparcia byłyby mile widziane przez pracujących rodziców?
Wspomniana wyżej praca w ruchomym czasie godzinowym czy praca zdalna lub dofinansowanie do przedszkoli to atrakcyjne wsparcie dla pracowników z dziećmi.
Co Pani sądzi o tzw. sabbatical leave? Czy są szanse na wprowadzenie go do firm i organizacji, działających w Polsce?
Jest to bardzo dobry pomysł, który od lat jest stosowany w oświacie jako urlop roczny, zdrowotny. Wprowadzenie tego rozwiązania w innych firmach czy organizacjach nie jest takie proste, gdyż otwarty jest temat zastępstwa za osobę na tzw sabbatical leave oraz pewności zatrudnienia po powrocie z takiego urlopu dla pracownika.
Jak ważna jest dla Pani kariera zawodowa oraz praca? W skali od 1 do 10, gdzie 1 to wartość minimalna a 10 to maksimum.
Praca i kariera zawodowa są dla mnie ważne - w tej skali na 8. Istotny jest też bardzo work-life balance, który powoduje dobre i harmonijne funkcjonowanie w obu tych dziedzinach życia.
Jeśli Pani celem byłoby podniesienie swojej wartości na rynku pracy, to poprawieniu jakiej umiejętności czy kompetencji poświęciłaby Pani najwięcej uwagi?
Te kompetencje to bieżące aktualizacje szybko zmieniających się przepisów prawnych, efektywnego korzystania z social media oraz asertywnej i skutecznej komunikacji.
Czy czasem marzy Pani o pracy za granicą? Jeśli tak, to w którym kraju?