Rozmowa z Ewą Woroszył, FCCA, Dyrektorem Finansowym Grupy i Członkiem Zarządu, Blue Media S.A.
Na co dzień zarządza Pani finansami spółki zajmującej się tworzeniem rozwiązań do obsługi transakcji elektronicznych i wsparcia sprzedaży online. Myśląc o ogromnej skali dokonywanych operacji w tym zakresie, co pozwala Pani zapanować nad tak dużym procesem?
Nowoczesne finanse w innowacyjnej i szybko zmieniającej się branży fintech muszą opierać się na specjalistycznych rozwiązaniach technologicznych. Technologia zapewnia spójność danych w całej organizacji, co pozwala na dokonywanie lepszych analiz i podejmowanie strategicznych decyzji. Dlatego mój dział finansów bardzo blisko współpracuje z działem IT przy wdrożeniu nowych rozwiązań, które pozwalają nam podejmować mądre decyzje dotyczące zwiększania efektywności biznesu, monitorowania kosztów, analizy nowych projektów czy scenariuszy dalszego rozwoju. Rozwiązania chmurowe, hurtownie danych, narzędzia business intelligence, odpowiednio wdrożony system ERP z powiązanym raportowaniem zarządczym oraz budżetowaniem to konieczność w dzisiejszej organizacji.
Nowoczesne rozwiązania, jak uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja czy automatyzacja, to już nie jest pieśń przyszłości dla finansów. Z takimi technologiami już się teraz na co dzień pracuje. Wdrożenie botów i sztucznej inteligencji do księgowości przekłada się na efektywniejsze zarządzanie pracą. Dodatkowo zyskujemy nieomylnego „pracownika” pracującego 24 godziny na dobę. Technologia i dobre jej wdrożenie są dla mnie podstawą do tego, aby przy olbrzymiej ilości procesowanych danych móc na nich polegać i być w stanie zarządzać skomplikowaną organizacją.
Ma Pani imponujące wieloletnie doświadczenie w kilkunastu branżach. Jak wiedza ekspercka w tylu obszarach pomaga dostarczać największą wartość firmom, w których lub z którymi ma Pani okazję pracować?
Moje doświadczenie zawodowe mogę podzielić na dwa etapy. Pierwszy związany był z szeroko rozumianym audytem i konsultingiem. Moim głównym zadaniem było rozpoznanie obszarów generujących wartość w biznesie, rozpoznanie ryzyk oraz tego, jak zarządy poszczególnych spółek adresują kluczowe ryzyka poprzez analizę procesów oraz ich kontroli.
Drugi etap, który trwa już ponad 8 lat, to praca jako dyrektor finansowy i członek zarządu w szybko rosnących startupach oraz globalnych korporacjach. Moje dotychczasowe doświadczenie pozwoliło mi wykształcić wyczucie biznesowe, umiejętność analizy i właściwej oceny ryzyka, a także szybkość podejmowania decyzji na bazie profesjonalnego osądu. W ostatnich latach mamy do czynienia z ogromną skalą wdrażania nowych regulacji prawnych i podatkowych, jak również znacznymi zmianami makroekonomicznymi. Szybko rosnące biznesy potrzebują wskazania najlepszej drogi, aby mogły być konkurencyjne i wyprzedzać rynek.
Dlatego cieszę się, że mogę pomóc w umiejętnym podejściu do zarządzania ryzykiem i wdrażaniu procesów ułatwiających wzrost i dostosowanie do zmian. Tutaj nieoceniona jest umiejętność wypośrodkowania pomiędzy sztywną, przerośniętą administracją, długimi procesami decyzyjnymi i paraliżującymi kontrolami wewnętrznymi a zwinnym zarządzaniem zmianą i wdrażaniem procesów ułatwiających wzrost.
Jak innowacje w branży finansowej wpływają na sposób, w jaki na co dzień pracuje Pani wraz z zespołem? Jak bardzo skomplikowany jest proces wdrożenia oferowanych przez Państwa rozwiązań, ale też dostosowania wewnątrz firmy, chociażby systemów księgowych czy analitycznych?
Misją naszej firmy jest ułatwianie konsumentom wykonywania podstawowych codziennych czynności. Innowacje w biznesie bezpośrednio przekładają się na innowacje w dziale finansowym. Mój zespół, a szczególnie finanse komercyjne, zawsze jest blisko biznesu. Wspólnie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami i analizujemy ich wpływ na cały biznes. Nasze systemy i narzędzia płatnicze tworzone są z myślą o rozwoju firmy, a także o zmianach zachodzących w otoczeniu biznesowym.
Myślę, że w przyszłości role kontrolerów czy analityków jeszcze mocniej będą podążały za rozwojem biznesu, aby wykorzystując nowe narzędzia, mogli pracować nad bardziej zaawansowanymi analizami predykcyjnymi. Wszystko po to, by dział finansowy jeszcze lepiej wspierał wdrażanie nowych rozwiązań, proces szybkiego wzrostu i globalnego rozwoju biznesu.
Jakie umiejętności dla finansistów są według Pani kluczowe, aby odnaleźć się w świecie, który nieustannie przechodzi rewolucję cyfrową?
W dzisiejszym świecie osoba planująca karierę w finansach musi nauczyć się podążać za zmianami technologicznymi, posiadać zdolność ciągłego uczenia się oraz dobre zrozumienie biznesu i jego strategii. Rola finansisty już od wielu lat ewoluuje z analizy danych historycznych w stronę wdrażania innowacji i doradztwa strategicznego. Umiejętne wdrożenie i posługiwanie się systemami automatyzującymi procesy biznesowe oraz rozwiązaniami ułatwiającymi analizę i predykcję danych jest kluczem do sukcesu w finansach. Finanse są liderem transformacji cyfrowej i będą współistnieć z robotyzacją i sztuczną inteligencją. Kluczem będzie tu zarządzanie innowacjami, zarządzanie ryzykiem oraz strategiczne myślenie.
Jakie, Pani zdaniem, są największe atuty oraz wyzwania związane z podniesieniem kwalifikacji zawodowych wspólnie z ACCA? Jak pod tym względem wspomina Pani swoje doświadczenie?
Kwalifikacje ACCA to dla mnie podstawa mojej wiedzy z szeroko rozumianych finansów – Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, rachunkowości zarządczej, podatków oraz kontroli IT. ACCA pomaga ustrukturyzować i dopełnić dotychczasową wiedzę; może być także trampoliną do dalszej kariery w finansach a także jednym z kluczowych kryteriów przy planowaniu transferu za granicę - jak mój wyjazd do PwC Dubaj. Swoje kwalifikacje ACCA uzupełniłam, uzyskując dodatkowo Dyplom Practicing Certificate, który pomaga spojrzeć całościowo na biznes. Ważnym atutem jest samo członkostwo w ACCA – głównie za sprawą niewyczerpanej bazy wiedzy, kontaktów biznesowych, kursów i spotkań na żywo, a także cennych corocznych konferencji, pozwalających na stałe uaktualnianie swojej wiedzy (ACCA Annual Virtual Conference).