Rozmowa z Małgorzatą Madalińską-Piętka, Członkinią ACCA, Dyrektorem Finansowym i Członkiem Zarządu w Netguru.
Pracuje Pani jako dyrektor finansowy w bardzo obiecującej i szybko rozwijającej się branży technologicznej. Jak wygląda praca w takiej spółce od kuchni? Czym się charakteryzuje tu rola dyrektora finansowego?
Dzisiejsza funkcja dyrektora finansowego, szczególnie w firmach szybko rosnących czy technologicznych, mocno się różni od tradycyjnej roli dyrektora finansowego. To już nie jest stanowisko ograniczone do finansów i rachunkowości. Coraz częściej CFO ma realny wpływ na kierunki i tempo rozwoju przedsiębiorstw, projektuje procesy odpowiadające za skalowanie i automatyzację wzrostu. Z tego też powodu osoby pełniące tę funkcję budują swoje kompetencje w takich obszarach jak corporate governance, zdolności przywódcze oraz w zakresie etyki w biznesie.
Do kompetencji współczesnego dyrektora finansowego należy także pilnowanie customer experience, w dużej mierze poprzez patrzenie z różnych perspektyw, w tym pozafinansowych, rozumienie ścieżek zakupowych klienta i tego, jak firma jest postrzegana przez pracowników.
Czy rozwój w branży technologicznej okazał się tym, o czym Pani marzyła, zgłębiając meandry pracy w finansach? Co Panią najbardziej fascynuje w tej pracy?
Netguru od lat rośnie w niewiarygodnym tempie. Działamy na globalnym rynku – większość naszych klientów to firmy np. z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Austrii, Skandynawii czy Bliskiego Wschodu. Tam też coraz częściej szukamy nowych pracowników. To dynamiczne środowisko, które sporo ode mnie wymaga, ale dzięki temu sporo się też uczę i mam duże pole do eksperymentowania.
Ponadto nasza kultura organizacyjna jest często przedstawiana jako punkt odniesienia jeśli chodzi o budowę wartości, transparentność, ale i pracę zdalną. Dobrze być tego częścią.
Jakie trendy w obszarze finansów dominują dzisiaj w branży nowych technologii? Na co się zwraca większą uwagę np. przy składaniu sprawozdań czy w kwestiach controllingowych?
Z perspektywy zarządzania finansami przedsiębiorstwa najważniejszą kompetencją jest umiejętność automatyzacji i skalowania procesów. To pozwala zespołom finansowym i administracyjnym nadążać za wzrostem spółki. Zapewnienie skalowalności funkcji back office jest jednym z moich najważniejszych zadań.
W połowie kwietnia Netguru organizowało w Nowym Jorku kolejną edycję Disruption Forum Fintech, która w całości była poświęcona wyzwaniom stojącym przed finansami i bankowością. Najważniejsze z nich dotyczą edukacji finansowej użytkowników, zrównoważonego rozwoju oraz odpowiednich regulacji dla takich obszarów jak kryptowaluty, digital assets, embedded i decentralized finance. Coraz częściej też zwracamy uwagę na to, jak nowości w technologiach finansowych – np. blockchain czy NFT – wpływają na płatności i bankowość.
Jakie wartości reprezentowane przez ACCA są dla Pani kluczowe w codziennej pracy jako członkini organizacji? Czy również dla innych specjalistów mogłyby być swoistym kompasem na co dzień?
Szczególnie bliska jest mi odpowiedzialność i etyka ACCA. Firmy i organizacje powinny w taki sposób kształtować swój rozwój i działania, by móc zmieniać świat na lepsze, wykorzystywać swój wpływ w celu podwyższania standardów branżowych czy tworzenia innym szans na rozwój. Kultura Netguru zbudowana jest wokół 7 wartości – wymagamy od siebie nie tylko konsekwentnego podnoszenia swoich kwalifikacji, ale również etycznej, transparentnej i inkluzywnej działalności odpowiedzialnej społecznie.