O potrzebie wyróżnienia się na rynku pracy, opinii rekruterów na temat ACCA i roli etyki w wykonywaniu pracy finansisty - rozmawiamy z Agnieszką Czerżyńską, Chief Accountant, FOTC, studentką ACCA.
Na początku chcielibyśmy zapytać, dlaczego zdecydowała się Pani związać swój rozwój i zdobywanie kolejnych kompetencji z zakresu finansów i rachunkowości z kwalifikacją ACCA?
Swoją przygodę z finansami i rachunkowością zaczęłam od kursów w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, a po wstępnych doświadczeniach w zawodzie stało się dla mnie jasne, że chciałabym rozwijać się również międzynarodowo. ACCA zdecydowanie na to pozwala, bazując przede wszystkim na IFRS-ach. Moja decyzja o przystąpieniu do kwalifikacji wiązała się jednak najbardziej z potrzebą wyróżnienia się na rynku pracy.
Dlaczego warto zdobyć ACCA Advanced Diploma in Accounting and Business? Jak wyglądała Pani droga do dyplomu?
Muszę przyznać, że bodziec do poszukiwań informacji o ACCA pochodził od headhuntera. :) Usłyszałam wtedy na rozmowie "Pani Agnieszko, doświadczenie Pani ma ciekawe, wykształcenie nietypowe, zna Pani języki, a nie myślała Pani o jakimś międzynarodowym certyfikacie do pełni szczęścia, np. ACCA?". Niewiele się zastanawiając, zabrałam się po prostu do pracy, zadziałało to na mnie na zasadzie "challenge accepted".
Zwolnienie ze względu na studia miałam tylko z pierwszego egzaminu, kolejne dwa zdałam dość szybko i w ten sposób zdobyłam certyfikat Diploma in Business and Accounting, a potem zmieniłam pracę i czas na uczenie niestety skurczył się właściwie do zera. Przyszła pandemia i okazało się, że jestem w ciąży, postanowiłam w 7. miesiącu pójść na zwolnienie lekarskie, by trochę zwolnić tempo, ale przy okazji obiecałam sobie, że podgonię ACCA.
W ciąży, a potem na urlopie macierzyńskim zdałam kolejne sześć egzaminów i tak mogę pochwalić się (w sumie po niecałych 3 latach) certyfikatem Advanced Diploma in Business and Accounting. Do egzaminów przygotowywałam się sama z podręcznikami oraz materiałami OpenTuition czy aCOWtancy.
Zdecydowanie polecam kwalifikacje ACCA wszystkim zainteresowanym ścieżką międzynarodową w finansach. Uczą samodzielności, rozwijają wiedzę w wielu tematach, od raportowania finansowego, przez zarządcze, audyt, prawo czy podatki i pozwalają poznać siebie oraz to, co sprawia nam największą lekkość i przyjemność.
Wielu rekruterów uznaje je przynajmniej za "nice to have", a coraz częściej otwierają drzwi do najlepszych ofert na rynku pracy. Dodatkowo zupełnie przy okazji nabywa się swobody w biznesowym języku angielskim :)
Aby zdobyć ACCA Advanced Diploma in Accounting and Business, poza zdaniem 9 egzaminów ACCA należy zaliczyć Ethics and Professional Skills Module (EPSM). Jakie są Pani wrażenia na temat tego modułu...
W finansach szczególnie ważną rolę pełni etyka. Często stajemy przed dylematami związanymi z tym, że dane finansowe - w zależności od tego jak są pokazane - mogą zostać różnie zinterpretowane przez różnych odbiorców, możemy czuć presję, naciski, by pokazać je w oczekiwany sposób. Dlatego zdaję sobie sprawę, że temat ten jest niezwykle ważny, by czuć się pewnie w momencie podejmowania ważnych decyzji biznesowych, przypomina nam o naszej misji, by przede wszystkim przedstawiać wszelkie informacje rzetelnie i kompletnie. Moduł jest zbudowany tak, by można było po zdaniu egzaminu i tak do niego wracać, składa się z teorii popartej ciekawymi przykładami, zawiera ćwiczenia utrwalające, a wszystko w formie interaktywnej. Pracując w zawodzie, zasady te znamy bardzo dobrze, moduł spełnia jednak funkcję podsumowującą i zbiera najtrudniejsze przypadki w jednym miejscu.